Marma ir mezgla punkts

Saskaņā ar seno ajurvēdas traktātu „Sušruta –Samhita, marma ir mezgla punkts jeb vieta, kur savienojas divas vai vairākas ķermeņa sākotnes: –muskuļi, asinsvadi, saites, kauli un locītavas. Marmas dēvē arī par dzīvības punktiem, jo pa tiem cirkulē dzīvības vējš (prana –vaiju). Jo tuvāk šī plūsma pie ķermeņa virsmas, jo marmas bojājumi ir biežāk iespējami un bīstamāki. Daudzi no marma punktiem sakrīt ar Ķīnas un Tibetas medicīnas tradīciju…

 

Kopumā cilvēka ķermeni aptver 107 viegli ietekmējami marma punkti. Tie ir no vienas līdz sešām collām diametrā. Šie punkti tika detalizēti aprakstīti pirms daudziem gadsimtiem Sushruta Samhitas klasiskajā ajūrvēdas tekstā. Galvenie marma punkti atbilst septiņām čakrām vai enerģētiskajiem ķermeņa centriem, kamēr mazākie punkti izstaro no ķermeņa un ekstremitātēm. Punkti aptver gan ķermeņa priekšu gan aizmuguri: 22 atrodas apakšējās ekstremitātēs, 22 uz rokām, 12 uz krūtīm un vēdera, 14 uz muguras un 37 uz galvas un kakla (par 108. marmu tiek uzskatīts prāts) vēstī Sushruta, viens no ajurvēdiskās medicīnas dibinātājiem.

 

Marmas punkti atrodami pēc pirksta platuma, ko sauc par anguliem. Salīdzinot, piemēram, ar akupunktūru, kur punkti ir pavisam niecīgi, marma punkti ir lielāki un viegli atrodami. Daudzi vēsturnieki uzskata, ka cita veida terapijas, tostarp akupunktūra, akupresūra un refleksoloģija, izaugušas no marma zinātnes. Galvenā atšķirība ir tā, ka citas punktu prakses darbojas caur ķermeņa enerģētisko strāvu vai meridiānu tīklu. No otras puses, marma veido pāreju starp fizisko un enerģētisko ķermeni, nodrošinot enerģētisku saziņu starp prātu un organisma orgāniem un audiem.

 

Marma punkti ir cieši saistīti ar domām, uztveri un emocijām, kā arī uz visu fiziskā ķermeņa konstrukciju. Marmas terapija var būt spēcīgs sabiedrotais cilvēka pilnveidošanās ceļā, palīdzot nomierināt prātu un uzlabot izpratni tādās praksēs kā meditācija, pranajama (elpas kontrole) un joga; tā atbrīvo prātu un ķermeni no uzkrātās spriedzes un toksīniem, kas ierobežo apziņu un apgrūtina sirdi. Marmas kalpo kā piekļuves punkti ķermeņa iedzimtajam saprātam. Marma punktos tiek atvērti vārti veselībai un labklājībai. Ar marmu palīdzību sasniedzams Ajurvēdas galīgais mērķis: ideāla veselība, ko stingri balsta dinamisks, dzīvīgs ķermenis un pilnībā atmodināts prāts.

 

Hinduismā kopš ļoti seniem laikiem pastāv smalkās, dziedinošās Visuma dzīvības enerģijas [jeb prānas] nodošanas veids, kas patlaban zināms arī citās garīgajās tradīcijās. Tam dots nosaukums Šaktipat (Šaktipāta), ko veido divi vārdi “šakti” [enerģija jeb spēks] un “pāta” [krīt]. Tas nozīmē nodot otram enerģiju [galvenokārt ar rokas uzlikšanu]. Enerģiju iespējams nodot arī citādā veidā.

 

Visās tradīcijās tiek sludināts, ka dzīvības spēku (svēto garu, ci, prānu) nodod tikai iesvētītas personas [kas parasti pārstāv kādu reliģisku institūciju], lai gan mēs zinām, ka enerģijas nodošanu veic arī neiesvētītie.

Arī ajurvēdiskās masāžas veicējs apzināti nodod enerģiju pacientam. Ja seansa laikā masieris spēj koncentrēties uz Kopīgo enerģijas avotu, viņš kļūst par neizsmeļamu aku, jo atdotās enerģijas vietā pieplūst jauna; viņš kļūst par enerģijas vadītāju jeb starpnieku.

 

Šodien gandrīz visur tiek atzīts, ka cilvēka ķermenis ir materializējies jeb kristalizējies prāts. Citiem vārdiem - nav novelkama robeža starp cilvēka ķermeni un viņa prātu. Marma punkti ir telpa starp vielisko un neredzamo prātu. Strādājot ar marma punktiem, starpnieks panāk, ka ar prānu tiek bagātināta gan redzamā gan neredzamā būtnes daļa.

 

Piemēram, sejas masāžas laikā masieris iedarbojas uz 37 dzīvībai nozīmīgiem punktiem, kas atrodas uz sejas un galvas ādas. Masāža tiek veikta ar eļļu, kurai pievienoti dabīgie aromāti. Tiem ir unikāla spēja atslābināt un veicināt atveseļojošus procesus. Masāža pilnīgi atslābina prātu, emocijas un veic brīnumus sejas muskuļos. Āda tiek pacelta un atjaunojas asins piegāde, atgriežot sejai dabisku, nesasprindzinātu izskatu. Masāža mazina smalkās līnijas, grumbas un priekšlaicīgu novecošanos.

 

Mūsdienās medicīnas oficiālās aprindas joprojām ir skeptiskas attiecībā uz masāžas dziedniecisko izmantošanu. Tāpēc 1992. gadā Maiami Medicīnas skolas universitātē tika izveidots Touch Research Institute, kas pilnībā veltīts pieskāriena pētījumiem un tā pielietošanai zinātnē un medicīnā. Pētījumi parādījuši, ka masāža var izraisīt svara pieaugumu priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem, atvieglot depresijas simptomus, samazināt stresa hormonus, mazināt sāpes un pozitīvi mainīt imūnsistēmu bērniem un pieaugušajiem ar dažādiem veselības traucējumiem. Tādējādi masāža kļūst par dzīvotspējīgu un noderīgu alternatīvu vai atbalstu mūsdienu medicīnai. Mūsdienu sabiedrībā, kur psiholoģiskie traucējumi, kas saistīti ar stresu, kļūst par veselības problēmu galveno daļu, masāža, visticamāk, kļūs arvien populārāka, lai uzlabotu ikviena cilvēka veselību un labklājību.